Sobotka | Mladějov | Troskovice |  Libošovice | Olešnice | Hrubá Skála |  Karlovice | Kacanovy | Ktová |  Vyskeř | Osek | Dobšín | Branžež | Kněžmost

Historie obce

Z dějin obce Libošovice


Libošovice jsou malá vesnice, která leží 3 km severozápadně od města Sobotky na silnici Sobotka – Turnov. Původně to bývala ves lidí libošových (z osobního jména Liboš – Luboš). O starší historii této obce se těžko shánějí doklady.

V Sedláčkových Hradech a zámcích se uvádí, že po své smrti Beneš z Vartenberka a ze Sobotky, (který asi stavěl hrad Kost a v roce 1349 se nazýval Benešem z Kosti) zanechal vdovu Elišku a syny Petra a Markvarta. oba bratři jsou od roku 1360 uváděni jako nedílní držitelé hradu kost a jako patronové kostelů v Sobotce, Oseku, Nepřívěci a Libošovicích. Takto to trvalo do roku 1371, kdy došlo mezi nimi k rozdělení panství. купить парфюмерию оптом

celý článek...


Historie obce

Chronologický přehled událostí


1352-99 připomíná se jako farní osada

1616 byl obnoven Oldřichem Felixem z Lobkovic jednolodní kostel sv. Prokopa z okruhu severočeských architektů

1874 kostel sv. Prokopa prodloužen a postavena věž

1881 měla obec 557 obyvatel a 93 domů

1881 postavena škola nákladem 18 000 zlatých Carlo Pazolini carlo pazolini интернет магазин

celý článek...


Historie obce

Z historie Rytířovy Lhoty


Její vznik se klade do doby vlády posledního Přemyslovce, Václava III. Byla založena pravděpodobně příslušníkem rytířského stavu, který za služby mladému králi obdržel pozemky přibližně v hranicích dnešního katastru obce Rytířova Lhota. Zničením Zemských desek při požáru v r.1547 shořely i doklady týkající se původního majitele i vzniku osady.

Rytířova Lhota

celý článek...


Historie obce

Podkost - historie


Vesnice pod hradem Kost byla podle docho-vaných zpráv založena v roce 1636. Nachází se v nadmořské výšce kolem 300 metrů. Zčásti je obklopena lesy a zčásti úrodnými poli.

Podle historika profesora Josefa Pekaře však nejprve byla postavena krčma, že "ač krčma se chlubila velkými literami nápisu, že pochází z roku 1516, byla mnohem starší, pravděpodobně jako hrad sám, jako první a jediné stavení v podhradí Kosti byla od začátku jakousi mateřskou chalupou celé Podkosti".

celý článek...


Historie obce

Hrad Kost


Jeden z nejzachovalejších vrcholně gotických hradů v Čechách, vybudovaný na pískovcových skalách na okraji Českého ráje.

Hrad Kost

celý článek...


Historie obce

Z historie osady Dobšice


Dobšice jsou součástí obce Libošovice. Leží na rozhraní tří okresů - Jičín, Semily a Mladá Boleslav. Dobšice je jméno rodové, pochází od bývalého majitele pozemků a zašlého hradu Dobše.

K Dobšicím patří i osada Meziluží. Toto jméno vzniklo podle povahy místa, kde bylo mnoho louží mezi domy. Nadmořská výška Dobšic je 337, Meziluží 306 metrů. První písemná zpráva o Dobšicích je z roku 1437, Meziluží z roku 1406. Obě části měly v roce 1910 292 obyvatel, nyní jen asi kolem padesáti.

celý článek...


Historie obce

Historie osad Malá Lhota, Pleskoty a Nepřívěc


Malá Lhota

Byla založena asi koncem 14. století majitelem Hrubé Skály Jaroslavem z Vartemberka. Později byla odkoupena panem Kostkou z Postupic a připojena ke kosteckému panství. V době husitských bouří měla Malá Lhota pouze 3 popisná čísla. V roce 1737 musel tehdejší majitel kosteckého panství Jakub Černín pro dluhy prodat většinu svého majetku. Novým majitelem kosteckého panství se stal Vratislav z Mitrovic.V r.1848, kdy byla zrušena stará feudální samospráva, byla Malá Lhota definitivně připojena k Rytířově Lhotě s kterou tvořila jednu obec. K tomuto celku byla připojena osada Pleskoty a okolní samoty i Zahájí.

celý článek...


Novinky na
Úřední desce OÚ
Místní knihovna
Náhodný obrázek
foto - 10

zobrazení: 1548
známka: 0
Návštěvnost

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS. | Editace | Správa webu: Ing. Petr Hanzl